04
Kas

Kombi Bakımı

Kombi bakımı,Mercek Baca’nın uzman ve güvenilir teknik servis ekibi ile hızla ve kolayca gerçekleştirilir. Periyodik kombi bakımı yapılmamış kombiler düşük verimle çalışarak enerji ve doğalgaz tüketimini artırarak, evin daha geç ve zor ısınmasına sebebiyet verir. Periyodik kombi bakımının yanı sıra uzun süre çalıştırılmayan kombiler için de kombi bakımı mutlaka yapılmalıdır.
Kombi bakımı yaparken Mercek Baca, deneyimli ve güvenilir teknik servis ekibi ile tüm prosedürlere uygun şekilde hareket ederek çalışmaktadır. Yetkili servis elemanları tarafından gerçekleştirilecek bakımın ardından, tüm parçaların düzgün bir şekilde çalıştığı kontrol edilir. Emin olunduktan sonra kombi çalışmaya kaldığı yerden devam edebilecektir.
Kombinizin ve kombi tesisatınızın daha uzun ömürlü ve doğalgaz yakıt tüketimi açısından daha hesaplı olması için senede en az bir kez, mevsim geçişlerinde olmak üzere, sonbahar ya da yaz aylarının başında kombi bakımı yapılması gerekmektedir.
Kombi bakımı yapılırken;
– Isı sensörleri kontrol edilmeli, bacanın açık olduğundan emin olunmalıdır.
– Sıcak su ve kalorifer yanma durumu kontrol edilmelidir.
– Su sızdırmazlık kontrolü yapılmalıdır.
– Tozlanma kontrolü yapılmalı ve temizlenmelidir.
– Kombinin yanma odası brülörü temizlenmelidir.
– İçindeki elektrik ve elektronik bağlantı kontrolleri yapılmalıdır.
– Kombi baca fanı kontrol edilmeli ve temizlenmelidir.
– Genleşme tankı kontrol edilmeli ve bar basınç seviyesi ayarlanmalıdır.
– Kombinin su seviyesi ve su seviyesinin tutarlılığı kontrol edilmelidir.
– Kombinin su hattında bulunan kir filtresi kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Eskiyen ya da aşırı kirlenen filtrelerin ise değiştirilmesi gerekir.
– Tesisat suyu bir zaman sonra mutlaka değiştirilmelidir. Kirli tesisat suyunun kombi içinde kalması, ısı iletimini aksatacak ve daha fazla doğalgaz yakıt tüketimine sebep olacaktır.
– Tesisat suyu değiştirildikten sonra kombi tesisatının içinde kalan hava mutlaka alınmalıdır.
– Kombi bakımı kadar kalorifer petekleri de bakımdan geçirilmelidir. Kirli petekler, odanın içindeki havayı kirleterek sağlık için tehlike arz edebilir.
Eski tip bacalı veya son teknoloji yoğuşmalı kombilerin bakımında cihaz farklılıklarından dolayı bakım adımlarının yanı sıra ekstra işlemler de uygulanmaktadır. Örneğin bacalı kombilerde ek olarak baca limit sensörü ve bacanın çekiş durumu kontrol edilmelidir. Yoğuşmalı kombilerde ise yoğuşma su haznesi ve kalorifer gidiş hattı yönündeki çamur ayrıştırıcı filtre temizlenir.